قالب وبلاگسرای پارسبانان
وبلاگ تاریخ و ادبیات ایران 
پيوندهای روزانه

به اطلاع تمامی دوستان عزیز میرسانم که بنا به دلایلی آدرس وبلاگ تغییر یافت.

از این پس میتوانید ما را با آدرس www.parsbanan.blogsky بیابید.

با سپاس فراوان

مدیر وبلاگ

حبیب کولیوند

[ ۱۳٩۱/٧/۱٩ ] [ ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ ] [ حبیب کولیوند ]

آنچه در زیر می خوانید سخنانیست که به صورت مشتیی از خروار از میان گفته های بزرگان و مشاهیر دنیا در مورد مردی که بی شک از تاثیر گذارترین ، بر جسته ترین و ستایش شده ترین افراد در طول تاریخ تمدن بشریت بوده و هست. مردی که تورات او را «مسیح » و یونانیان او را «سرور» و « قانونگذار»می نامند و دوست و دشمن به بزرگمنشی و آزادگی او شهادت داده اند:صاحب نخستین منشور حقوق بشر در دنیا: کورش بزرگ


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱٥ ] [ ۱:۳٩ ‎ب.ظ ] [ حبیب کولیوند ]

هشتم مهر ماه سالروز بزرگداشت مولوی نام گذاری شده است.

بی شک مولانا یکی از بزرگترین شاعران تاریخ شعر و ادب این مرز و بوم است. شاعری گرانمایه که شعرش سرشار از معانی عمیق عرفانی و پندهای اخلاقی فراوان است و سبب شهرت جهانی این شاعر بزرگ پارسی زبان شده است تا جایی که سال 2007 از سوی یونسکو به نام این شاعر بزرگ نامگذاری شده است.(هرچند ایران در این نامگذاری نقشی نداشت و به پیشنهاد ترکیه این امر محقق شد!)

بنابراین در سالروز بزرگداشت این شاعر بزرگ ایران زمین شرحی از زندگانی این بزرگمرد برای دوست داران و علاقمندان عزیز آورده شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۸ ] [ ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ ] [ حبیب کولیوند ]

مقدمه
منظور از قالب یک شعر، شکل آرایش مصرع ها و نظام قافیه آرایی آن است. شعر به مفهوم عام خود نه در تعریف می گنجد و نه در قالب، ولی شاعران و مخاطبان آنها، به مرور زمان به تفاهم هایی رسیده اند و شکلهایی خاص را در مصراع بندی و قافیه آرایی شعر به رسمیت شناخته اند.

به این ترتیب در طول تاریخ، چند قالب پدید آمده و ؛ شاعران کهن ما کمتر از محدوده این قالبها خارج شده اند. فقط در قرن اخیر، یک تحوّل جهش وار داشته ایم که اصول حاکم بر قالبهای شعر را تا حدّ زیادی دستخوش تغییر کرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱ ] [ ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ] [ حبیب کولیوند ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

حبیب کولیوند :اهل شهرستان دره شهر- دانشجوی رشته ی محیط زیست - رحیمه رضایی: اهل شهرستان باغملک - دانشجوی رشته ی محیط زیست
صفحات اختصاصی
RSS Feed